shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R

Dziś

20 Lipca 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Eliasz, Heliasz,
Hieronim, Leon,
Małgorzata, Paweł,
Sewera
Do końca roku zostało 165 dni.
Odwiedza nas 8 gości

Gmina

Radny

Powiat

Radny

Koło Gospodyń Wiejskich

O Nas
Wydarzenia

Biblioteka

O Nas
Wydarzenia

Hejnał Krzyszkowice

Klub
Seniorzy
Juniorzy

Panel Użytkownika


Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
   
WYSTĄPIENIE DO GDDKiA W SPRAWIE TUNELU Drukuj
14.12.2019.
W związku z tym, iż od dłuższego czasu brak jakichkolwiek informacji na temat postępów w sprawie budowy tunelu w Krzyszkowicach zwróciłem się do GDDKiA z prośbą o podanie szczegółowych informacji na temat Porozumienia pomiędzy GDDKiA, Powiatem Myślenickim oraz Gminą Myślenice (w załączeniu pismo). 18 stycznia 2019 r. na spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza Jarosława Szlachetkę w którym uczestniczyłem omawiano wstępne zarysy takiej współpracy. Od tamtej chwili minął prawie rok, a Porozumienie nadal nie zostało podpisane! Jeszcze w kwietniu tego roku zwróciłem się z interpelacją do Starosty Tomala z prośbą o informację na temat Porozumienia (w załączeniu interpelacja). Uzyskałem odpowiedź, że projekt Porozumienia wpłynął do Starostwa 25.02.2019r., i niemal do końca kwietnia trwało jego sprawdzanie oraz uzgadnianie treści z GDDKiA (w załączeniu odpowiedź Starosty). Po kilkunastu tygodniach wreszcie Porozumienie zostało poprawione i przesłane do GDDKiA. Od tamtego czasu cisza!!! W związku z tym zapytałem GDDKiA dlaczego do tej pory nie podpisano tego Porozumienia? Kiedy uzgodniono ostateczną treść projektu Porozumienia ze Starostwem? Oraz czy GDDKiA zgłosiła budowę tunelu w Krzyszkowicach do listy zadań inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury?
Wstępnie wolę współpracy oraz współfinansowania tego zadania zadeklarowali zarówno burmistrz Jarosław Szlachetka jak i starosta Józef Tomal. Mimo iż GDDKiA nie zwracała się do gminy o środki to z inicjatywy burmistrza Szlachetki Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wsparcia tego zadania w wysokości 500 tys. zł, a Zarząd Powiatu zadeklarował na ten cel 1 mln zł. Dlaczego więc pomimo wsparcia obu samorządów GDDKiA nie proceduje przedmiotowego zadania?! Pojawiały się głosy, że na brak postępów w realizacji tego zadania mogła mieć wpływ decyzja Zarządu Powiatu o przeznaczeniu tylko 1 mln zł zamiast 2 mln zł. Przypomnę, że na styczniowym spotkaniu w UMiG Myślenice była mowa o kwocie 2 mln zł i taka też kwota znalazła się po stronie Powiatu w projekcie Porozumienia autorstwa GDDKiA (w załączeniu Porozumienie). Jednocześnie przedstawiciele GDDKiA w rozmowach podkreślali, że współfinansowanie tego zadania przez samorząd będzie mieć duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o realizacji oraz terminie inwestycji! Postanowiłem więc zapytać czy zadeklarowanie o połowę mniejszej kwoty przez Powiat może być przyczyną braku postępów w tej sprawie. Niezależnie jednak od tego wobec upływającego terminu prac nad budżetem powiatu na rok 2020 postanowiłem złożyć wniosek o zabezpieczenie w budżecie pełnej kwoty 2 ml zł na tunel w Krzyszkowicach, tak aby ewentualnie nie było już żadnych przeszkód uniemożliwiających podpisanie Porozumienia (w załączeniu). Niestety mój wniosek spotkał się z bardzo ostrą krytyką władz powiatu. Przyznam że byłem ogromnie zaskoczony i zdumiony tak bezpardonowym i ostrym atakiem starosty Tomala i wicestarosty Kudasa którym widocznie nie spodobało się, że tak walczę o pieniądze na tunel ratujący życie i zdrowie mieszkańców Krzyszkowic. Dla mnie sprawa bezkolizyjnego skrzyżowania w Naszej miejscowości jest ogromnie ważna dlatego jeśli słyszę pieniądze samorządów mogą ułatwić i przyspieszyć realizację tunelu to o nie walczę!! A jeśli Panowie Tomal i Kudas tego nie rozumieją to znaczy, że tak naprawdę nie mają pojęcia o tym co się dzieje na zakopiance w Krzyszkowicach i z czym zmagają się mieszkańcy Naszej miejscowości na co dzień.
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź GDDKiA licząc na szybkie, a zarazem dobre i konkretne decyzje w tej sprawie. Mam nadzieję, że sama groźba blokady zakopianki zmusi do refleksji osoby decyzyjne w GDDKiA.

Robert Marek Pitala
Radny Rady Powiatu
Myślenickiego
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »