shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R

Dziś

20 Lipca 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Eliasz, Heliasz,
Hieronim, Leon,
Małgorzata, Paweł,
Sewera
Do końca roku zostało 165 dni.
Odwiedza nas 6 gości

Gmina

Radny

Powiat

Radny

Koło Gospodyń Wiejskich

O Nas
Wydarzenia

Biblioteka

O Nas
Wydarzenia

Hejnał Krzyszkowice

Klub
Seniorzy
Juniorzy

Panel Użytkownika


Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
   
Interpelacja klubu Radnych PiS w sprawie nadużyć MZWiK w Myślenicach Drukuj
21.09.2015.
Interpelacja klubu Radnych PiS w sprawie nadużyć MZWiK w Myślenicach

W dniu 30 marca 2015r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem nadużywania przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Myślenicach pozycji dominującej na lokalnym rynku. Zdaniem Prezesa UOKiK naruszenie mogło polegać na narzucaniu odbiorcom nieuczciwych cen i stawek opłat taryfowych za wodę i ścieki. Jak czytamy w decyzji „w ocenie Prezesa UOKiK - ceny i stawki opłat wprowadzone przez MZWiK taryfą obowiązującą w okresie od 26 kwietnia 2014 r. do 25 kwietnia 2015 r. można uznać, za nieuczciwe. Uwzględniały one bowiem koszty reprezentacji i reklamy, które to koszty w świetle obowiązujących przepisów, tj. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu i rozporządzenia taryfowego nie są kosztami uzasadnionymi, a co za tym idzie nie powinny być ujmowane w niezbędnych przychodach”. MZWiK, będąc jedynym dostawą usług dostawy wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Myślenice, w kosztach stanowiących podstawę ustalania cen ujął koszty reprezentacji i reklamy dotyczące: organizacji pikniku ekologicznego, konkursu dla szkół, banerów reklamowych promujących jakość wody, organizacji otwarcia stacji uzdatniania wody, publikacji tekstów sponsorowanych w gazecie, zakupu materiałów reklamowych. Tymczasem zgodnie z przepisami regulującymi działalność dostawy wody i odprowadzania ścieków, koszty reprezentacji i reklamy nie są kosztami stanowiącymi podstawę do ustalania taryfowych cen i stawek opłat. Ustalenie cen w oparciu między innymi o te koszty mogło powodować, że ceny i stawki opłat były nieuczciwe. O całej sprawie informował również Dziennik Polski w artykule z dnia 22.08.2015r. „Czy wodociągi nadużyły pozycji monopolisty?” link do strony: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/6244726,czy-wodociagi-naduzyly-pozycji-monopolisty,id,t.html
Zaniepokojeni zaistniałą sytuacją Radni klubu PiS RM w Myślenicach zwrócili się z prośba o wyjaśnienia i odpowiedź m.in. na pytania dotyczące rekompensaty dla mieszkańców Gminy z tytułu zwiększenia pobranych opłat oraz sumarycznej kwoty reprezentacji i reklamy ujętej w taryfach na rok 2014/15 (w załączeniu interpelacja klubu PiS).
W odpowiedzi Prezes MZWiK Pan Andrzej Urbański poinformował, że Zakład zobowiązał się do usunięcia skutków ujmowania kosztów reprezentacji i reklamy w kolejnych taryfach co jest dla UOKiK wystarczającą rekompensatą dla mieszkańców. Natomiast kwota reprezentacji i reklamy ujęta w taryfach to w 2013r. - 87 573,94 zł, 2012 r. - 71 877,10 zł, 2011r. - 33 041,74 zł (treść odpowiedzi w załączeniu).

Wszystkie złożone przeze mnie interpelacje i wnioski można znaleźć w zakładce Radny.


Robert Pitala
Radny Rady Miejskiej
w Myślenicach
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »