shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R

Dziś

28 Maja 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Augustyn, German,
Jaromir, Priam,
Wiktor, Wiktoriusz,
Wilhelm, Wrócimir
Do końca roku zostało 218 dni.
Odwiedza nas 2 gości

Gmina

Radny

Powiat

Radny

Koło Gospodyń Wiejskich

O Nas
Wydarzenia

Biblioteka

O Nas
Wydarzenia

Hejnał Krzyszkowice

Klub
Seniorzy
Juniorzy

Panel Użytkownika


Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
   
Zebranie Rady Parafialnej 2009-02-01 Drukuj
01.03.2009.
Protokół z posiedzenia Duszpasterskiej Rady Parafialnej w Krzyszkowicach z dnia 01-02-2009r. pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Kaseli – proboszcza parafii.

Kolejne spotkanie Rady Parafialnej było głównie spotkaniem opłatkowym. Po wspólnej modlitwie składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy. Następnie usiedliśmy, aby przedyskutować długo nurtujące nas problemy dotyczące naszej parafii. Najważniejsze z nich to problem alkoholowy w rodzinach oraz brak kultury osobistej dotyczącej najbardziej dzieci i młodzieży.
Alkohol stanowi duży problem całego kraju. Dotyka także swymi mackami nasze społeczeństwo parafialne. Bardzo często ukrywany przez bliskich, żyjących pod jednym dachem z alkoholikiem prowadzi do unicestwienia życia rodzinnego. Alkoholik mający dużą presję psychiczną i fizyczną nad pozostałymi członkami rodziny, ubezwłasnowolnia bliskich do szukania pomocy. A taką pomoc możemy znaleźć obecnie w kołach Anonimowych Alkoholików, Kołach osób żyjących z alkoholikiem oraz pod numerami Niebieskiej Linii dla ofiar przemocy i pomarańczowej linii utworzonej dla Rodziców, których dzieci nadużywają alkoholu.

Drugim problemem, na który zwróciliśmy uwagę był brak kultury osobistej wśród dzieci i młodzieży w miejscach publicznych. Członkowie Rady zastanawiali się nad problemem wulgarnego słownictwa młodych oraz braku szacunku dla dorosłych, dotyczącego ustępowania miejsc siedzących osobom starszym. Zauważyliśmy, że upomnienie młodszego pokolenia bardzo często wiąże się z opryskliwą odpowiedzią od małoletniego, a często także z dezaprobatą rodziców. Chcielibyśmy przypomnieć, że wychowując swoje dzieci w takim nastawieniu i w takiej kulturze osobistej, szykujemy podłoże swojej starości.

Pod koniec spotkania ks. Proboszcz nawiązał też do wizyty Metropolity Krakowskiego Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, który we wrześniu odwiedzi Naszą Parafię z wizytą duszpasterską i udzieli Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Przygotowanie i przebieg wizyty oraz terminarz spotkań Ks. Kardynała będzie omawiany na następnych spotkaniach.

Spotkanie zakończono wspólną modlitwą.
Protokołowała:
Urszula Paryła
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »