shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R
 
   
Ogłoszenia Parafialne 10.11.2014 Drukuj
08.11.2014.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU

ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ

9 listopada 2014

 

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia bazyliki Chrystusa Odkupiciela na Lateranie, która jest nazywana matką i głową wszystkich kościołów. Bardziej jest ona znana jako bazylika św. Jana na Lateranie, gdyż kościół ten posiada aż trzy tytuły: Chrystusa Odkupiciela, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela. Właśnie ta bazylika, a nie bazylika św. Piotra jest katedrą papieża i Rzymu. Do roku 1308 Lateran był rezydencją papieży. Jako katedra papieża, jest parafią dla nas wszystkich, dlatego jako cały Kościół obchodzimy dziś owo święto.

 

2. W to święto stajemy wobec tajemnicy Kościoła, którego fundamentem jest Jezus Chrystus, a opoką – Piotr. Przypominamy sobie o mocnej więzi Kościołów lokalnych ze Stolicą Apostolską. Obchodząc to święto, pragniemy wyrazić wdzięczność za wszystkie świątynie, w których gromadzi się lud Boży. Każdy kościół to dom Boży w pełnym tego słowa znaczeniu, a nie – jak to jest w innych religiach – jedynie dom modlitwy. Wszyscy bowiem jesteśmy żywym domem Bożym. Podobnie jak z poszczególnych kamieni czy cegieł składa się budowla gmachu kościoła, tak i z wiernych składa się Chrystusowy Kościół. Niech to święto zatem stanie się dla nas okazją do refleksji, co to znaczy, że przynależę do Kościoła i w jaki sposób czuję się zjednoczony z innymi wierzącymi, a także z pasterzami Kościoła. Temat ten możemy podjąć również w naszych rodzinnych czy przyjacielskich rozmowach.

 

3. Przez cały miesiąc listopad w kościele trwa modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane w każdą niedzielę listopada o godz. 15.00. Natomiast w ciągu całego roku w każdy trzeci piątek miesiąca we Mszy świętej zbiorowej polecamy zmarłych, oraz w każda trzecią niedziele miesiąca o godz.15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia z rocznymi wypominkami za zmarłych.

 

4. We wtorek w naszej ojczyźnie będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Jak zapewne pamiętamy, zostało ono ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Przywrócono je w 1989 roku po przemianach ustrojowych naszej ojczyzny. Jest to niewątpliwie ważna data, dlatego pamiętajmy, aby w tym dniu jako osoby wierzące uczestniczyć również we Mszy św., by modlić się o rozwój i pomyślność naszego kraju.

 

5. W środę po wieczornej mszy św.  Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.

6. Młodzież gimnazjalna przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, w najbliższą sobotę zapraszamy na Mszę świętą o godz. 17.00. po której  będzie miała spotkanie w salce na plebanii. Obecność wszystkich obowiązkowa.

 

7. W przyszłą niedzielę Różaniec Święty o godzinie 9.00. Bardzo prosimy aby Róża Matki Bożej Fatimskiej poprowadziła rozważanie tajemnic. Składka przyszłej niedzieli zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski w całej Polsce zbierana jest na potrzeby organizacyjne ŚDM 2016.

 

8.Serdeczne podziękowanie składam rodzinom które sprzątały Kościół w minionym tygodniu.  W tym tygodniu prosimy o przygotowanie naszej świątyni do  przyszłej niedzieli następujące rodziny: Kruczek 158; Żurek – Kleszcz 112; Kania 257; Kleszcz 557; Pitala 391; Pitala 392; Pitala 384; Góralik – Kochan 333; Sroka – Bydłoń 412; Lichoń – Surówka 262.

 

9. W tym tygodniu patronują mam:

- poniedziałek św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła; przyczynił się bardzo mocno do rozwoju nauczania Kościoła, wprowadził zasadę liturgicznej, kanonicznej i pastoralnej jedności Kościoła;

- wtorekśw. Marcin, żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie-męczennik w Kościele Zachodnim;

- środaśw. Jozafat, biskup i męczennik; był gorliwym zwolennikiem unii, tzn. pełnej jedności chrześcijan obrządku prawosławnego z Kościołem katolickim;

- czwartekśw. św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »