shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R
 
   
Formalności związane z pogrzebem Drukuj
11.12.2007.

Pogrzeb
nie jest sakramentem, ale pożegnaniem, jakie wspólnota chrześcijańska oddaje swemu członkowi.  Jeśli zmarły,  za życia nie życzył sobie kontaktów ze wspólnotą Kościoła, należy uszanować jego wolę.  

Po śmierci parafianina, należy najpierw uzgodnić termin pogrzebu w parafii, a potem załatwić wszelkie formalności pogrzebowe w instytucjach cywilnych. Następnie zgłosić się w kancelarii parafialnej przynosząc:

- akt zgonu z USC
- zaświadczenie o zaopatrzeniu zmarłego sakramentami świętymi (gdy zgon nastąpił w szpitalu wystawia je kapelan szpitala).
- jeżeli osoba zmarła mieszkała w innej parafii - pisemną zgodę na pogrzeb od ks. proboszcza parafii zamieszkania.

Dla zmarłej osoby największą wartość ma modlitwa, zgoda w rodzinie, szczególnie w razie kwestii spadkowych, załatwienie spraw z krewnymi, których nieraz długo się nie widziało. W przeżyciu tego wszystkiego po chrześcijańsku pomaga spowiedź i komunia święta. Zachęcamy, aby rodzina i krewni podczas Mszy świętej pogrzebowej przystąpili do Komunii świętej. Do Sakramentu Pokuty wypada przystąpić wcześniej.
Nie zmarnujmy kolejnej szansy na pogłębienie naszej przyjaźni z Jezusem - Jedynym dawcą nadziei Zmartwychwstania.



Czarna wstążeczka symbolizująca żałobę w kulturze euroamerykańskiej. W wielu kulturach tradycja nakazuje, aby osoby blisko związane ze zmarłym okazywały żałobę. Dla bliskiego krewnego (małżonek, rodzic, dziecko, rodzeństwo) powinna trwać ona rok, w przypadku dalszej rodziny może być krótsza. Okazuje się ją na kilka sposobów: ubieraniem się w całości na czarno, noszeniem choć jednej czarnej rzeczy, noszeniem żałobnej wstążki, lub czarnej opaski z krepy na ramieniu.



Dobry Jezu a nasz Panie, daj mu (jej) wieczne spoczywanie.
 
« poprzedni artykuł