shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R

Dziś

20 Lipca 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Eliasz, Heliasz,
Hieronim, Leon,
Małgorzata, Paweł,
Sewera
Do końca roku zostało 165 dni.
Odwiedza nas 3 gości

Gmina

Radny

Powiat

Radny

Koło Gospodyń Wiejskich

O Nas
Wydarzenia

Biblioteka

O Nas
Wydarzenia

Hejnał Krzyszkowice

Klub
Seniorzy
Juniorzy

Panel Użytkownika


Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
   
Adamski Kazimierz Drukuj
10.12.2007.

Kazimierz Adamski
należy do grona artystów średniego pokolenia, zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem, konserwacją rzeźby. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1988 - 1993 w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Niemal od samego początku, udało mu się zdobyć znaczącą pozycję w rzeźbiarskim środowisku artystycznym Krakowa.
W 1993 wygrał konkurs na projekt medalu CRACOVIAE MERENTI, uchwalony przez Radę Miasta Krakowa jako niezwykle rzadkie odznaczenie przyznawane za wybitne zasługi dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, złote medale otrzymali: Jan Paweł II, Uniwersytet Jagielloński, Biskupstwo Krakowskie.

Kierunek i działania, które wyznaczył sobie w pracy Adamski, uczyniły go w istocie kreatorem zjawisk na trwałe osadzonych w klimacie miasta.
Sztuka medalierska, której się poświęca wymaga od niego nieprzeciętnego warsztatu manualnego, pewnej ręki przy pracy z rysunkiem i później z reliefem, ale nade wszystko pomysłu artystycznego. W twórczości Adamskiego, zarówno w wątkach treściowych jak i formalnych tkwi głęboki szacunek dla tradycji. Budując swój warsztat medaliera nie odcina się on od korzeni dawnej sztuki. Dobrze rozumie wyjątkowość Krakowa i jego "genius loci", dlatego być może głównymi mecenasami jego dzieł pozostają przede wszystkim przedstawiciele instytucji publicznych: Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Gazety Krakowskiej, Polskich Linii Lotniczych LOT, Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Metalodlewu S.A. w Krakowie.
W 1997 Adamski otrzymał I nagrodę w konkursie na projekt statuetki MECENAS KULTURY KRAKOWA, przyznawanej dla osób i firm wspierających kulturę Krakowa. Rzeźby, medale, statuetki wykonane w ostatnich kilkudziesięciu latach prezentowane są po raz pierwszy na indywidualnej wystawie. Adamski zdążył do tego czasu wypracować swój własny styl i artystyczny sukces. Talent i ciężka praca oraz uznanie dla sztuki, nie zawsze jednak przekładały się na sukces zawodowy i finansowy. Jego życiowe fascynacje i sympatie pulsujące w prezentowanych kompozycjach, z pewnością jednak przysparzają artystycznej sławy miastu i jego mieszkańcom.[...więcej informacji na stronie artysty...]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »