shadow_left
Logo www.krzyszkowice.eu
Logo
Shadow_R

Dziś

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Gmina

Radny

Powiat

Radny

Koło Gospodyń Wiejskich

O Nas
Wydarzenia

Biblioteka

O Nas
Wydarzenia

Hejnał Krzyszkowice

Klub
Seniorzy
Juniorzy

Panel Użytkownika






Hasło?
Konto? Zarejestruj się!
 
   
Ogłoszenia Parafialne NIedziela 25.07.2010 Drukuj
25.07.2010.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE ** 25.07.2010 **
 
NIEDZIELA św. Anny


1. Dziś świętujemy Imieniny Patronki naszego kościoła. Każdy kto przyjmie Komunię św. i pomodli się w intencjach Ojca św. uzyska odpust zupełny.
• O g. 15.00 Nieszpory świąteczne.
2. Prasa katolicka: W Źródle przejmująca historia Bernadetty, jej rodziny, jej choroby i postanowieniach po chorobie. *Jak wygląda życie parafii w Nietyszynie na Ukrainie *o dyplomatach Stolicy Apostolskiej, czyli o nuncjuszach, delegatach apostolskich stałych obserwatorach. O sierpniu miesiącu trzeźwości i o wakacjach w klasztorze. Ola i Jaś na sierpień za 6 zł. to kolorowanki, gra planszowa, przypomnienie o niedzielnej Mszy św. i o tym jak zachować się w kościele. Gość Niedzielny-wspomnienie o ks. prałacie Jankowskim, o sposobach wyjaśnienia tragedii smoleńskiej, o znanym krzyżu jak powstał i po co? O tym, że więcej Polaków jest za zakazaniem aborcji, niż jej dopuszczeniem. Warto też poznać mocną kobietę ze Szwecji, czyli św. Brygidę. Przewodnik Katolicki – o krzyżu przed Pałacem Prezydenckim, o szlaku Jakubowym do Santiago de Compostella, o tym co wiemy o katastrofie smoleńskiej. Przewodnik pyta, czy na pewno żadna praca nie hańbi? Dla lubiących wędrówki: Małopolska droga św. Jakuba od Sandomierza do Krakowa.

3. Jutro – 26 lipca – w naszym kościele Uroczystość św. Anny Patronki naszego kościoła. O g. 18.00 uroczysta Msza św. Zapraszam szczególnie na Mszę św. wszystkie Anny a jest ich 74 i Różę św. Anny.

4. Bóg zapłać za przygotowanie naszej świątyni na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu proszę następujących parafian z dz. DÓŁ – Pod Bugajem:
Liśkiewicz, Markiewicz, Liszkiewicz – 150, Ulman – 313, Ulman - 507, Sala, Multana, – 117, Dyduła –131, Sala – 185, Żądło, Salawa – 495, Klimek – 467, Sala – 353, Dąbrowa –142

5. Najwybitniejszym naszym rodakiem jest ksiądz profesor Władysław Wicher, ur. w 1888 roku w Krzyszkowicach, święcenia kapłańskie otrzymał w 1912 roku. W 1915 obronił w Innsbrucku doktorat z teologii moralnej i cztery lata później został wykładowcą na Wydziale Teologicznym UJ. W 1923 roku habilitował się; był w tym czasie prefektem seminarium krakowskiego, a nawet krótko jego wicerektorem. Po wybuchu II wojny światowej, w listopadzie 1939 roku został w ramach hitlerowskiej operacji Sonderaktion Krakau wywieziony wraz ze 182 krakowskimi profesorami do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Zwolniony po paru miesiącach wskutek interwencji władz kościelnych, prowadził pracę duszpasterską w parafii w Dziekanowicach, zajmując się m.in. kultem tamtejszego obrazu Matki Bożej (dla wizerunku tego wyjednał u Stolicy Apostolskiej tytuł Macierzyństwa Matki Bożej). Jednocześnie kontynuował działalność naukową i dydaktyczną. W latach 1947-1954 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Był jednym z profesorów młodego Karola Wojtyły; w 1948 roku został promotorem jego pracy doktorskiej, a pięć lat później recenzentem jego rozprawy habilitacyjnej (nawiasem mówiąc, była to ostatnia habilitacja na Wydziale Teologicznym UJ przed jego likwidacją). Ksiądz Władysław Wicher oprócz tego, że zajmował się pracą naukową i dydaktyczną, pełnił również wiele ważnych funkcji w Kościele krakowskim, m.in. został mianowany członkiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu, a od 1964 roku pełnił funkcję kustosza tejże Kapituły; otrzymał także tytuł prałata. Zmarł w listopadzie 1969 roku. Możemy być dumni z takiej postaci. Grobowiec ks. Wichra ma już swoją historię. Nadszedł czas na zmianę. Z inicjatywą wyszedł w tym roku Krzyszkowianin p. Jerzy Motyka. Uzgodniliśmy projekt. Nagrobek ma kosztować 7580 zł. Inicjator ofiaruje na ten cel sporą kwotę. Kto zechce dołączyć do fundatorów nowego nagrobka dla słynnego Rodaka może złożyć dar na ręce p. Motyki, który kieruje inwestycją, lub w kancelarii parafialnej.

6. Drodzy Parafianie i Goście! Pragnę podziękować Bogu za to modlitewne spotkanie, które przeżywamy w dniu odpustu parafialnego zanosząc modlitwę do Boga prosząc o wstawiennictwo św. Annę, Patronkę naszego kościoła. W tym uroczystym dniu pragnę złożyć serdeczne życzenia opieki św. Anny i Jej orędownictwa u Boga w wypraszaniu potrzebnych łask solenizantkom i wszystkim tu obecnym.
• Ponadto staropolskim Bóg zapłać pragnę podziękować:
• ks. Władysławowi Stasikowi, sercaninowi za celebrę i Słowo Boże.
• wszystkim kapłanom z naszego dekanatu uczestniczącym w naszym święcie.
• naszym Rodakom: ks. Stanisławowi Ożogowi, ks. Henrykowi Zacharze i ks. Marcinowi Twardoszowi.
• orkiestrze, zawsze chętnej służyć swoim talentem muzycznym uświetniając nasze święto.
• tym, którzy w różny sposób zaangażowali się w tę uroczystość nadając jej jeszcze bardziej świąteczny i uroczysty charakter: OSP, kobietom i dziewczętom które poniosą feretrony, tym, co poniosą zapalone świecei, dzieciom w strojach komunijnych, dziewczynkom które będą sypać kwiaty, chłopcom którzy będą dzwonić.
• Bóg zapłać służbie liturgicznej: lektorom, ministrantom, scholi.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »